افسردگی

Description: I:\افسردگی\555.jpgافسردگی یکی از بدترین حالت های ایجاد شده در فرد است که اثرات زیان بار آن ، در خود فرد و حتی در اجتماع قابل لمس است. واضح است که این ناهنجاری پیامدهای نامناسبی را نیز به همراه دارد که برای جلوگیری از آن ابتدا به علل افسردگی ونقش غیرقابل انکار آن در زندگی وراهکارهای مقابله می پردازیم.  

 

تعریف افسردگی :

افسردگی بیماری جسمی و روحی شایع عصر ماست . درحالیکه حدود نیمی از مبتلایان یا از بیماری خود بی خبرند یا بیماری آن ها  چیزدیگری تشخیص داده شده است.

افسردگی عبارت است از:احساس غم ، دل سردی ، نااامیدی و .. که در تمامی سنین و همه قشرها ، هم در زنان وهم در مردان ، ظاهر می شود .                 

     علایم افسردگی :

-          از دست دادن علاقه

-          بی حوصلگی

-          ناتوانی از لذت بردن

-          احساس نا امیدی

-          احساس بی حالی و خستگی

-          بی خوابی یا خواب زیاد

-          گوشه گیری

-          احساس بی ارزشی

-          بی اشتهایی یا پر خوری

-          از دست دادن میل جنسی

-          نبود تمرکز

-          احساس گناه و بی قراری واضطراب

 

علل افسردگی:

فشار عصبی ، بیماری های جسمی ، اختلالات هورمونی ، مصرف بعضی از دارو ها ،  عوامل اجتماعی وروانی ، اختلالات ارثی ، وقایع  ناراحت کننده ، استرس ، مرگ یک عزیز ، سالخوردگی ( بازنشستگی ) ، بی هدفی ، اعتیاد و.... از عوامل افسردگی به شمار می رود .

استرس و زندگی فردی:

غیر از مسایل پزشکی  واندوه ، که بسیار شایع است ، فرد مبتلا به افسردگی خود را در کارها مورد تبعیض و از نظر اجتماعی مطرود ، و حتی منفور خانواده خودش می بیند .گاهی انزوای همراه با افسردگی ، بیمارانی را که وضعی درمان پذیر دارند به دوری از مردم یا به سوی مرگ سوق می دهد. فردی که حالت افسردگی  در او ایجاد شده ،  احساس خستگی همیشگی می کند به طوریکه انرژی کافی برای انجام کار ندارد ، در نتیجه انگیزه اش در کار وزندگی و اجتماع از بین می رود و همیشه منزوی ، ناراحت وبی هدف است .

راهکارها:

·         تنها در حد توان مسولیت بر عهده بگیرید.

·         اهداف را تنظیم کنید .

·         خود را سرگرم کاری کنید .

·         ورزش روشی مناسب است .

·         شادی را وارد زندگی خود کنید .

·         با دیگران ارتباط برقرار کنید .اعتماد به نفس خود را بالا ببرید .